Kulübümüz

Gururumuz Ceren Yavan

ceren yavan baleProfesyonel dansçı,
Balerin : Ceren YAVAN


CİMNASTİKÇİMİZ CEREN YAVAN ‘IN BALE HAYATI

1985 yılının Kasım ayında Denizli‘de doğan Ceren 5 yaşında Ankara‘da cimnastiğe başladı. Özlem Tanılkan hoca ile şampiyonluklar kazandı. Dansa olan ilgisi ortaya çıkınca TRT‘de finalleri yayınlanan Harika Çocuk Dans Yarışmaları‘na katıldı. 7 - 8 - 9 yaşında olmasına rağmen büyükler kategorisinde katıldığı tüm yarışmaların Ankara ve Türkiye 1. si oldu.

Jüri başkanı Sn. Müride Aksan tarafından yeteneğinin değerlendirilmesi konusunda ikna edilerek konservatuar sınavına davet edildi ve bale hayatı başladı. Henüz 10 yaşında iken Avrupa‘nın ve Almanya‘nın en önemli klasik bale okulu Hans Bozle Stiftung Bale Akademisi‘ne en küçük yaşta olan ve sınavsız alınan tek öğrencisi oldu. Yaşına göre 2 sınıf üstten eğitimine başladı.

Tek kelime almanca bilmeden gittiği ay Münih Devlet Opera ve Balesi‘nde büyüklerin gösterilerinde çocuk rollerinde dans etmeye başladı. 5 yıl klasik eğitimi bittiğinde modern dansa çok büyük yeteneği olduğunu gören öğretmenleri tarafından Avrupa‘nın önemli modern dans okullarından İwanson Modern Dans Akademisi‘nde tam burslu olarak eğitimine devam etti.

  

Henüz 16 yaşında iken, 1 yıl önce dans CD‘lerinin gönderilerek 1000 üzerinde başvurudan sonra elemesi yapılan, dünyanın sayılı modern profesyonel modern dansçılarının yarıştığı dans yarışmalarından Stutgart Solo Dans Yarışması‘nda 2. oldu. Koreografisini yapan hocasına da 2. lik kazandırdı. Yarışmanın turnelerinde resmi afiş olarak kullanıldı.

Radyo ve tv proğramlarında ve gazete roportajları yapıldı. Almanya‘nın en büyük gazetelerinden Sud Douche Zaitung Gazetesi‘nde yarım sayfa yer alan yazıda Uçan Harika Türk Kızı diye başlık atıldı. Yarışmadan sonra daha okulu bitmeden pek çok kampaniden teklif aldı.

Ausburg Devlet Opera ve Balesi‘nin taklifini kabul etti. 18 Yaşında Almanya‘da profesyonel kadrolu dansçı olan en küçük yaştaki sanatçı oldu. İlk gösterisinde baş dansçı olarak görev yaptı. 5 yıl boyunca hafta 2 den az olmamak üzere 100 lerce oyunda solo dansçı olarak tek oyun atlamadan görev yaptı.

Gelen tekliflere dayanamayarak Hollanda‘nın önemli kampanilerinden Süd Noderland Dans‘ın teklifini kabul etti. 1 yıl çalıştıktan sonra Almanya‘ya geri döndü.Bale  Pedagojisi üzerine lisans üstü eğitimini tamamladı. Şu anda Ausburg‘un en büyük bale okulunda klasik bale, modern ve caz öğretmenliği yapmaktadır.  

Ceren halen Ulm Dans Teatre‘da baş dansçı olarak sanat hayatına devam etmektedir.

Ceren YAVAN
Profesyonel Dansçı, Balerin