Bizi Arayın : (0312) 315 66 21

Cimnastikle İlgili Doğru Sandığımız YanlışlarCimnastik denince önceleri sadece artistik cimnastik akla gelir ve seyredilirdi. Artistik cimnastik tamamen akrobatik hareketlerin yapıldığı bir spor branşıdır. Uzun boylu sporcuların yapması ve başarılı olması çok zordur. Bu yüzden antrenörler ailelerin fiziksel durumuna bakarak kısa boylu olacak çocukları seçmeye özen gösterirlerdi. Buna rağmen sporcu uzarsa başka bir spor dalına yönlendirilirdi. Bu durumu görenlerde cimnastiğin boy kısalığına neden olacağı düşüncesine kapıldılar.

Öyle ki doktor olmuş insanlar bile boy uzamasının tamamen genetik yapıyla ilgili olduğunu bilmelerine rağmen insanları yanlış yönlendirdiler. Oysa hiçbir spor 2-3 cm sapma haricinde boy uzatmaz veya boy kısaltmaz.

Beslenmenin de kas kalitesi haricinde boy uzamasıyla hiçbir ilgisi yoktur. Aksi takdirde Afrika’daki açlıktan ölen insanların yerlerde uzun boylarıyla yatmaları nasıl açıklanır. Tam tersi cimnastik aşırı esneklik gerektirdiğinden ve fazla esneklik çalışması yapıldığından, esnek olan kasın kemik üzerindeki baskısı az olacağından 2-3 cm uzamasını da destekler.

Artık cimnastikt branşlarından ritmik cimnastik tamamen uzun olan sporcular üzerine kurulmuş, bale sanatının spora dönüşmüş, estetik ve zarafetin sınırlarını zorlayan bir spordur. Erkeklerde de aerobik uzun olan sporcuların yaptığı bir spordur. Aslen cimnastik tüm sporların temelini oluşturan ana spor branşıdır.  
 
Vacip Yavan 
Ankara Ataspor Cimnastik Kulübü
2009
Longchamp Outlet | Longchamp Outlet Online | Longchamp handbags